Každá nová budova musí mať energeticky certifikát

22.08.2013 Bratislava

Bratislava (TASR) - Budovy v súčasnosti predstavujú až 40 % spotreby konečnej energie. Táto je ovplyvnená nielen ich konštrukčným riešením, ale aj spotrebou energií na vykurovanie, chladenie, vetranie, prípravu teplej vody a osvetlenie. V podmienkach SR je dominantný podiel spotreby energie na vykurovanie.
Vzhľadom na energetickú náročnosť budov štáty EÚ začali aktívne pristupovať k úsporám energií a stanoveným cieľom je dosiahnuť, aby od roku 2020 mali všetky nové budovy nulovú aktívnu spotrebu energie. Do energetickej certifikácie sa zapojilo aj Slovensko a certifikácia budov sa vykonáva od 1. januári 2008. Povinnosť energetickej certifikácie budov sa od tohto dátumu vzťahuje na každú novú budovu a na významne obnovovanú existujúcu budovu (napríklad zateplenie), ktorých kolaudačné konanie sa začalo po 1. januári 2008, ako aj na budovu predávanú alebo prenajímanú.

Za sedem mesiacov tohto roka bolo vydaných iba niečo vyše 7000 certifikátov, čo približne proporčne zodpovedá číslam z minulého roka.

Ako uviedol hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa, "osvedčením o vykonanej certifikácii je energetický certifikát budovy, ktorý obsahuje identifikačné údaje oprávnenej osoby, opis budovy, kategóriu budovy, číselné ukazovatele, výsledky výpočtu, údaj o platnosti. Platnosť certifikátu môže byť najviac 10 rokov. Jeho platnosť končí vykonaním stavebných úprav, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť budovy".

Certifikáciu vykonáva odborne spôsobilá osoba, ktorá dosiahla druhý stupeň vysokoškolského vzdelania stavebného, energetického, strojárskeho a elektrotechnického zamerania alebo v oblasti architektúry. "Všetky odborne spôsobilé osoby je možné nájsť na webovej stránke www.sksi.sk, www.byvajusporne.sk," dodal Kóňa. 
 

Vyberte región